Logowanie

Nastroje Kanadyjczyków najgorsze od wielkiej recesji

Spadek cen ropy wyraźnie wstrząsnął Kanadyjczykami.

Spadek cen ropy naftowej bardzo wstrząsnął Kanadyjczykami a ich „wiara w gospodarkę i postawy społeczne jest najgorsza i najbardziej cierpka od wielkiej recesji” informuje najnowsze badanie dotyczące nastrojów Kanadyjczyków. 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję reklamy Bensimon Byrne. 55 procent respondentów uznało, że gospodarka kanadyjska jest w spadku, a 45 procent stwierdziło, że rośnie. Ostatnie badanie, w którym większość ankietowanych, którzy stwierdziła, że gospodarka upada było w listopadzie 2009 roku, kiedy kraj zaczął wychodzić z recesji wywołanej w 2008 roku przez upadek finansowy.

W aktualnej ankiecie większość respondentów przyznała, że czuje recesję. Dziewięć na dziesięć osób stwierdziło, że koszty ich życia rosną szybciej niż ich dochody. Jedna trzecia osób ankietowanych mówi, ze nic nie zaoszczędzili na emeryturę.  

„To już drugi rok z rzędu, kiedy badanie pokazało, że Kanadyjczycy są wyczuleni na takie sprawy i patrzą na drogę gospodarczą z pesymizmem” napisał w oświadczeniu dyrektor Bensimon Byrne -  Jack Bensimon.

To trzeci z rzędu sondaż, w którym respondenci w tym także bogaci, powiedzieli, że planują radykalne cięcia swoich wydatków. „Rosnące przekonanie, o tym, że ostatni wzrost gospodarczy był słaby i powrócił do recesji oznacza, że kanadyjscy konsumenci dokonują świadomego wysiłku, aby zminimalizować swoje wydatki” powiedział Bensimon. 

Kanadyjczycy mogą być bardziej pesymistycznie nastawieni do gospodarki niż pokazują dane. Krajowi jednak daleko do bycia w recesji. „Kanada zarejestrowała dużo silniejszy wzrost gospodarczy niż oczekiwano w ostatnim kwartale 2014 roku” zakomunikowało we wtorek StatsCan. 

Co prawda stopa wzrostu w Kanadzie była słabsza w stosunku rocznego wzrostu niż w poprzednik kwartale, ale na pewni silniejsza niż w USA. Większość prognoz gospodarczych Stanów Zjednoczonych przerastało Kanadę, przynajmniej w krótkim okresie czasu. 

„Prawdziwe obrażenia kanadyjskiej gospodarki spowodowane upadkiem cen ropy będą zrozumiałe dopiero w publikacji danych” powiedziało CIBC. Wielu ekonomistów uważa, że Alberta jest jedyną częścią Kanady obecnie zagrożoną recesją. Mieszkańcy Alberty byli jednak najbardziej optymistycznie nastawieni do gospodarki w badaniu Bensimon Byrne. Bensimon powiedział też, że pesymizm gospodarczy „może stać się centralnym problemem politycznym, z którym rząd będzie się zmagał w następnych wyborach”. 

67 procent Kanadyjczyków stwierdziło, że kraj potrzebuje obrać nowy kierunek gospodarczy. Pogląd ten odnotowano w większości kraju, za wyjątkiem prowincji Alberta i Saskatchewan. 

Konsekwencją takich nastrojów jest fakt, że Kanadyjczycy naprawdę chcą się przygotować na gorsze czasy. „Kanadyjczycy myślą o przyszłości. Wiele oszczędzają i pracują ciężej niż kiedykolwiek, aby spłacić swoje kredyty” stwierdzono w raporcie Bensimon Byrne. 

Do badania, które odbyło się w dniach 3- 16 luty 2015 roku wykorzystano opinie 1500 Kanadyjczków. 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C