Logowanie

Kanadyjczycy wierzą, że najbogatsi nie płacą podatków

Jeśli wierzyć najnowszemu sondażowi, który pytał o podatki, to można dowiedzieć się z niego, że większość Kanadyjczyków uważają, że najbogatsi w kraju w ogóle nie płaci podatków.

 

Najnowszy raport opublikowany w sobotę przez Mainstreet/ Postmedia sugeruje, że aż 81 procent respondentów uważa, że jeden procent najbogatszych Kanadyjczyków nie płaci podatków według sprawiedliwego podziału. 

Sondaż został przeprowadzony w tydzień po głośnej aferze Panama Papers. Z kancelarii Mossack Fonesca w Panamie wyciekło około 11,5 miliona dokumentów, które ukazują, jak znani i bogaci ludzie z całego świata ukrywają przed fiskusem swoje pieniądze w tak zwanych rajach podatkowych. W związku z głośnymi wydarzeniami rządy na całym świecie badają, czy sławni ludzie : politycy, sportowcy czy biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe. Wiadomo, że w Kanadzie ponad 350 osób okazały się być zamieszane w aferę Panama Papers. Wszystkiemu winna jest ucieczka od płacenia podatków. 

„Nastroje społeczne wobec najbogatszych nie są najlepsze” powiedział dyrektor Mainstreet Quito Maggi w komunikacie prasowym. „Ostatnie doniesienia w gazetach o aferze Panana Papers pokazuje jaki jest wzorzec tych, którzy unikają opodatkowania i zwyczajnie oszukują”. 

Wiadomo także, że tylko sześciu na dziesięciu Kanadyjczyków wierzy, że raje podatkowe są szkodliwe dla gospodarki kraju. „Eksperci szacują, że jest ponad 100 miliardów dolarów aktywów w zagranicznych rajach podatkowych, które kosztują rząd federalny szacunkowo prawie 8 miliardów dolarów rocznie” wyjaśnia Maggi. 

Sondaż sugeruje także, że 44 procent ankietowanych uważa, że większość najbogatszych ludzi Kanady to główne politycy, głównie konserwatyści. 

Mimo związku z wyciekiem dokumentów to Kanadyjczycy nie wierzyli w to, że Panama była krajem do którego udawali się najbogatsi by uniknąć opodatkowania. Duża popularnością wśród zamożnych Kanadyjczyków cieszyły się Kajmany. 

„Należy także zauważyć, że liczby ujawniają brak wiedzy finansowej w rozróżnieniu pomiędzy unikaniem opodatkowania a uchylaniem się od opodatkowania” mówi pan Maggi. 

O unikaniu opodatkowania mówimy wtedy, kiedy Kanadyjczycy stosują środki prawne, aby zmniejszyć ilość podatków, które płacą, poprzez oddanie pieniędzy lub odpisanie ich na przykład za opiekę nad dziećmi. 

Jednak 31 procent ankietowanych uważa, że „jest to w ogóle nie do przejęcia, aby wykorzystywać środki prawne w celu zminimalizowania podatków”. 

„Konieczne będą dalsze badania w celu ustalenia pewnych rzeczy. Wysoce prawdopodobnym jest, że ludzie czują, że system podatkowy ma więcej ulg dla tych, którzy zarabiają najwięcej” spekulje dyrektor Mainstreet. 

Mainstreet/Postmedia przebadało ponad 2500 Kanadyjczyków. Margines błędu to +/- 1.95 procent. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C