Logowanie

Prawda podatkowa od Panama Papers

Prawda podatkowa od Panama Papers Prawda podatkowa od Panama Papers

W momencie zbliżania się ostatecznego składania zeznań podatkowych przez Kanadyjczyków, pojawiają się informacje, mówiące, że najbogatsi spośród nas skutecznie unikają tego zobowiązania i poprzez liczne starania, zapewniają sobie możliwość uchylenia się od płacenia podatków.

Panama Papers, po analizie ponad 2,6 terabajtowych składów danych, które uznawane są za największy w historii wyciek dokumentów, poinformowało, że najwięksi gracze na międzynarodowym rynku, w tym ludzie sławni i bogaci, uciekają się do praktyk, które pozwalają im uniknięcie płacenia podatku.

Okazuje się, że raje podatkowe są wyspecjalizowane. Kajmany posiadają nawet tajny bank, w którym można zakładać tajne konta. Wyspy Cooka natomiast są idealnym miejscem na prowadzenie prywatnych funduszy powierniczych. Luksemburg specjalizuje się w niejednoznacznych interesach, a Brytyjskie Wyspy Dziewicze w tanich i łatwych w założeniu anonimowych spółkach.

Wszystkie dokumenty, o których mowa pochodzą z panamskiej firmy prawniczej, Mossak Fonseca, która specjalizuje się w znajdywaniu najlepszych rajów podatkowych na całym świecie, w których duże korporacje oraz osoby bogate mogą z powodzeniem ukrywać swoje miliony, aby uniknąć płacenia podatków.

Zamiast płacić należności w kraju, gdzie takie jednostki w dalszym ciągu korzystać będą z jego usług i możliwości, bogacze wolą płacić specjalnej kancelarii lub innej firmie, która pomogłaby im uniknąć zobowiązania zapłaty.

Dane pochodzące ze wspomnianego wycieku zdobyły pierwsze strony wielu gazet na całym świecie, w tym także w Kanadzie, gdzie reporterzy Toronto Star, będący jednocześnie członkami międzynarodowego konsorcjum reporterów śledczych, wraz z dziennikarzami z innych krajów, za pomocą uzyskanych informacji, sprawili, że bogacze przestali czuć się pewnie w tym, co robią. W swoich raportach pokazali, że osoby mające duże zasoby pieniężne funkcjonują na innych zasadach niż pozostała część społeczeństwa.

Istotne jest, aby zaznaczyć, że wiele z tego, co Panama Papers wystawiło na światło dzienne stanowi całkowicie legalne czynności, choć moralnie naganne. Niestety osoby, które dopuściły się tych niestosownych czynności, według reguł, nie zawsze łamały powszechnie przyjęte zasady i prawo. Właśnie tak działa nasz nie do końca uczciwy, a na pewno niesprawiedliwy system.

Główna zasada stojąca za systemem podatkowym jest bardzo prosta. Jeśli ktoś zarabia pieniądze w danym kraju, w tym samym państwie płaci też podatki od dochodu. To, co państwo zyskuje z podatków, jest później wydawane na utrzymanie standardu życia w nim: zdrowie, drogi, edukacja, obrona kraju, programy naukowe, technologia – ogólnie pojęte dobro społeczne.

Bez podatków, nie mielibyśmy możliwości życia w kwitnącym społeczeństwie, mającym możliwości rozwoju i samodoskonalenia się. Ponadto, kraje borykałyby się z poważnymi problemami w dziale usług publicznych, dobra socjalnego i bezpieczeństwa państwowego. Każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby kraj, w którym żyjemy zapewniał nam możliwości godnego życia i korzystania z różnych usług, które nam się należą. Nawet Adam Smith, ojciec współczesnej ekonomii powiedział, że każdy z nas powinien płacić podatki, a osoby które są o wiele bogatsze od większości powinny płacić proporcjonalnie więcej, jeżeli mamy żyć w państwie, które daje nam to, czego potrzebujemy.

Jeżeli bogaci i korporacje nie płacą należności i jednocześnie konfigurują swoje własne zasady działania, aby uniknąć podatków, nawet tych najniższych, lobbują rząd rodzimy i utrudniają mu prawidłowe funkcjonowanie.

99% z nas widzi, że za każdym razem, gdy inni unikają w ten sposób podatków, pojawiają się rożne dodatkowe ograniczenia w rzeczywistości społecznej, do których by nie doszło, gdyby wszyscy oddawali państwo odpowiednie kwoty. Najczęściej efektem tych uników są cięcia w szpitalach, szkołach, brak napraw i budowy infrastruktury, zanik programów społecznych. Ponadto, w momencie gdy nie wszyscy z nas płacą podatki, osoby które faktycznie to robią, muszą oddawać więcej.

W Islandii, tysiące obywateli protestowało, gdy na jaw wyszło, że ich premier został wymieniony w Panama Papers. W efekcie zmuszony on został do dymisji.

W Kanadzie, minister finansów Bill Morneau powiedział, że będzie się starał ze wszystkich sił, aby zamknąć wszelkie luki sprawiające, że takie działania ze strony bogatych i korporacji są możliwe. „Będzie to długa praca, jednak musi zostać wykonana jak najszybciej”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C