Logowanie

Alberta: Ceny nieruchomości spadają

Rynek nieruchomości w Albercie jest aktualnie na najlepszej drodze do odnotowania ogromnych spadków cen. Już w 2013 roku w Calgary, zaraz obok Vancouver i Toronto zostało sklasyfikowane jako jedna z najbardziej pożądanych lokalizacji w Kanadzie.

 

Jest to fantastyczna oferta dla ludzi, którzy zastanawiają się nad kupnem nieruchomości właśnie w tym regionie. Po latach gwałtownego wzrostu cen, koszty domu w Calgary lecą w dół o prawie cztery procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Statystyki spółek nieruchomościowych pokazują jednak, że ceny domów na sprzedaż rosną w innych regionach. 

Na początku 2015 roku sądzono, że ceny domów mogą spaść tak samo jak ceny ropy. Jednak wtedy nie chodziło o przewidywanie załamania rynku nieruchomości, tylko półtora to, by przypomnieć obywatelom, że nawet najmądrzejszy ekspert w przemyśle naftowym nie przewidział obecnego, gwałtownego spadku cen surowców, co teraz wydaje się być oczywiste. 

Według doradcy inwestycyjnego i „guru” rynku nieruchomości Hilliarda MacBetha polowanie na tanie domy w Albercie już się rozpoczęło. „Od wielu ludzi słyszałem, że ceny idą w dół i zamierzają kupić dom, korzystając z okazji” powiedział MacBeth. W rzeczywistości też tak się dzieje. Niektóre z osób, korzystając z okazji możliwości zakupu domu po niższej cenie już to zrobili. „Ja radziłbym, aby jeszcze trochę poczekali” dodaje. 

Ekonomiści znający się na zachowaniach behawioralnych podkreślają, że konwencjonalne zasady rynkowe są przewrócone przez psychologię. Szczególnie wtedy, kiedy ludzkie zachowanie sprawia, że działamy wbrew własnym interesom. Mowa tu o najzwyklejszej teorii ekonomicznej, która mówi o tym, że kiedy rzeczy są tańsze kupuje się więcej. Kiedy rzeczy stają się droższe kupujemy mniej. Ta zasada obowiązuje także na rynku nieruchomości. 

„To najlepiej pokazuje jak wiele jest zachowań stadnych. Niestety zachowujemy się wtedy jak bydło” powiedział Robert Oxoby, profesor University of Calgary. „Ludzie widzą, że ceny rosną, dlatego uważają, że lepiej kupić dom teraz, zanim będzie jeszcze gorzej. Kiedy wartość domu jest wysoka to ma się tendencję do tego, aby zobaczyć w tym zysk” dodaje Oxoby. 

Ludzi szczególnie boli fakt, są tacy, którzy kupili dom tuż przed rozpoczęciem kryzysu, kiedy ceny były dość wysokie. Aktualnie wielu kupujących chce się targować, by zbić cenę do jak najniższej. 

Dla potencjalnych nabywców nie jest to jednak komfortowa sytuacja. Zamiast być zmuszonym do zakupu domu po niższej niż zwykle cenie, Kanadyjczycy czekają, zastanawiając się, kiedy rynek nieruchomości sięgnie dna proponując najniższe od wielu lat ceny. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C