Logowanie

Przewodnik po najlepszych aplikacjach tranzytowych Toronto

Te aplikacje, stworzone z myślą o użytkownikach urządzeń korzystających z systemu Android oraz iOS, przyniosą ulgę cierpliwości mieszkańców Toronto, korzystających z usług TTC w okresie zimowym.

Kiedy każda sekunda spędzona wewnątrz ciepłego pomieszczenia jest na wagę złota, ostatnią rzeczą jaką ktokolwiek chciałby zrobić, jest czekanie przez nieokreślony czas na mrozie, w oczekiwaniu na nienadjeżdżający autobus lub tramwaj. Oto cztery najlepsze aplikacje zajmujące się komunikacją miejską Toronto, dzięki którym korzystanie z TTC stanie się bardziej znośne. 

Transit Now Toronto (tylko dla urządzeń z systemem Android) – posiada intuicyjną funkcję wyszukiwania, pozwalającą na wybór konkretnej trasy, oddział pojazdów (np. 42A i 42B), kierunek jazdy oraz aktualny przystanek. Aplikacja wyświetla kolejne godziny przyjazdu autobusów i tramwajów, a przez wybranie konkretnej opcji, wyświetli się czas czterech kolejnych przyjazdów. Dodatkowo użytkownik może dodać poszczególne linie do swoich ulubionych, umieszczając tym samym informacje o nich na ekranie głównym urządzenia.

Transit Now Toronto posiada także wbudowaną funkcję alarmu, który ma na celu przypominanie użytkownikowi o zbliżającym się czasie odjazdu autobusu lub tramwaju, który nas interesuje. Dodatkowo, dla osób które nie znają tras TTC, nie są z Toronto, turystów, a także wszystkich tych, którzy lubią się zdrzemnąć w trakcie swojej podróży komunikacją miejską, wprowadzona jest opcja, która za dodatkową, jednorazową opłatą 1,99$, usuwa reklamy oraz pozwala ustawić alarm, który powiadomi użytkownika o zbliżającym się przystanku, na którym planowane jest opuszczenie pojazdu. 

Aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze, jednak odstrasza ilością reklam, jakie się w niej pojawiają i bombardują użytkownika. Ponadto dosyć znaczącym minusem jest także brak możliwości planowania podróży pomiędzy konkretnymi miejscami. 

Transit App (dla urządzeń z systemem Android oraz iOS) – aplikacja z wyższej półki, popularna w różnych miastach na całym świecie. Niedawno została uznana w konkursie BlogTO, jako najlepszą aplikacją dotyczącą komunikacji miejskiej w Toronto.

Podobnie jak wiele innych aplikacji, Transit App wymienia poszczególne trasy komunikacji, przebiegające najbliżej miejsca, w którym znajduje się dany użytkownik. Dodatkowo, wraz z wyświetlaniem tras, pokazywany jest szacowany czas przyjazdu danego autobusu lub tramwaju. Dodatkowo, kliknięcie pola z daną trasą, pozwala zmienić jej kierunek, oznaczyć je jako ulubione i ustalić ich hierarchię. Użytkownik ma także możliwość zmiany własnej lokalizacji, przenosząc ją wzdłuż załączonej do aplikacji mapy. Dzięki temu, z łatwością można dobrać najlepiej pasującą do danego miejsca trasę. 

Podczas, gdy Transit App jest bogata w przeróżne dodatki i funkcje co powoduje, że jest bardziej pomocna, równocześnie wzrasta poziom skomplikowania jej obsługi. Co więcej, aplikacja zakłada przykładowo, że użytkownicy będą wiedzieć w jaki sposób poruszać palcem po ekranie, aby odpowiednio zmienić kierunek trasy, jakim są zainteresowani. To samo dotyczy funkcji wyszukiwania trasy, która w zasadzie nie działa w ogóle, jeśli po numerze trasy umieszczony zostanie znak spacji (np. wprowadzenie „17” pokaże Birchmount – Autobus 17, natomiast wpisanie „17 Birchmount” przeniesie użytkownika pod adres Birchmount Rd.). 

Najlepszą częścią aplikacji Transit App, która niweluje wszelkie niedogodności, jest zintegrowanie jej z funkcjonalnością planowania podróży, która obejmuje każdy rodzaj środka transportu dostępny w mieście, w tym m.in.: Uber. 

Rocketman (dla urządzeń z systemem Android oraz iOS) – aplikacja ta również jest finalistą konkursu BlogTO. W swojej funkcjonalności zbliżona jest do wcześniej opisanej aplikacji Transit App, choć posiada mniej profesjonalny wygląd. Posiada widget „Near Me” wyświetlający wszystkie przystanki znajdujące się w pobliżu lokalizacji użytkownika, wraz z czasem przyjazdu  czterech kolejnych autobusów lub tramwajów. 

Popularność aplikacji Rocketman można częściowo przypisać faktowi, że podczas określania czasu przybycia pojazdów, uwzględnia także sekundy, nie tylko minuty. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność i pomaga w ostatecznych decyzjach, czy biec na dany autobus, czy odpuścić i spokojnie poczekać na kolejny. Zasoby aplikacji odświeżają się kilka razy, jednak może to powodować pewne spowolnienia w funkcjonowaniu aplikacji, dodatkowo zdarzają się problemy z synchronizacją aktualizacji i czasy odjazdów potrafią się nagle zmienić przykładowo z 5 minut na minutę trzydzieści. 

Kolejną luką w systemie Rocketman jest niemożność szukania tras i ich absolutna zależność od ustawień lokalizacji, włączonych podczas uruchomienia aplikacji. Nawet w sytuacji, gdy użytkownik jest kilka skrzyżowań od przystanku autobusowego, czy też tramwajowego, z którego chce odjechać, zaistnieje konieczność przejścia odpowiedniej odległości, aby aplikacja wzięła pod uwagę trasę obejmującą dany przystanek. Ponadto, darmowa wersja aplikacji wyświetla sporo reklam, które mogą zostać usunięte poprzez wykupienie aktualizacji za 2,99 $. 

Moovit (dla urządzeń z systemem Android oraz iOS) – trzeci finalista konkursu BlogTO. Jest wyposażona w wiele funkcjonalności i wykończona z wielką precyzją i dbałością. Posiada wygodnego planistę podróży, który pozwala na zapisanie istotnych dla użytkownika adresów (np.: domu, pracy, szkoły…), dzięki czemu wyszukiwanie za jego pomocą staje się o wiele bardziej wydajne. Dodatkowo aplikacja posiada mnóstwo przydatnych, choć nie unikatowych funkcjonalności, takich jak alarmy, rozkłady jazdy, czasy przyjazdów w zależności od przystanku, szczegóły trasy, a także mapy systemu TTC oraz innych systemów tranzytowych. Wszystkie te opcje powodują, że Moovit jest doskonałym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie podróżuje jedynie po samym Toronto, ale w całej strefie GTA.

W funkcjonowaniu aplikacji pojawiają się dziwne rozbieżności pomiędzy wyszukiwaniem połączeń różnymi środkami transportu. Przykładowo podczas wyboru konkretnego tramwaju, użytkownik może zaznaczyć interesującą go linie spośród listy tras. Jeśli chodzi o autobusy, niestety konieczne jest wpisanie tras ręcznie. 

To, co wyróżnia Moovit spośród innych podobnych mu aplikacji jest fakt, że nie zawiera reklam, a każda funkcja, którą posiada jest wolna od opłat. Sytuacja taka jest prawdopodobnie tymczasowa, gdyż prezes Moovit zapowiedział, że w przyszłości możliwe jest wprowadzenie reklam do aplikacji w celach zarobkowych.

Ostatnio zmienianypiątek, 23 styczeń 2015 09:03

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C