Logowanie

Jak ćwiczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem?

The Public Health Agency of Canada wspomina o tym, że trzech na pięciu Kanadyjczyków ma przynajmniej jedną chorobę przewlekłą serca lub płuc. Wspomina także o tym, że lekarze są niezawodni tylko, jeśli chodzi o przepisywanie pigułek na te schorzenia. Artykuł opublikowany w Canadian Medical Association Journal namawia do tego, by lekarze zlecali regularne ćwiczenia i ruch, zamiast kolejnych opakowań tabletek.

 

Z artykułu jasno wynika, że wykonywanie ćwiczeń przez dłuższy okres czasu daje pacjentom z chorobami przewlekłymi o wiele lepsze korzyści. Jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu zawału serca to regularne treningi są tak samo skuteczne, co pigułki. To samo odnosi się do rehabilitacji po udarze mózgu, zapobieganiu cukrzycy, obniżenia ciśnienia krwi i leczenia niewydolności serca. Także dla schorzeń, które nie zagrażają życiu takie jak na przykład bóle pleców, choroba zwyrodnieniowa stawów ćwiczenia przynoszą same korzyści. Mimo tych wszystkich danych wielu lekarzy rzadko zaleca ćwiczenia i ruch. Zamiast tego polecają wziąć kolejną paczkę tabletek lub zapisać się na operację. 

Dr Brian Goldman zastanawia się dlaczego tak się dzieje. „To kuszące, aby powiedzieć, że lekarze siedzą w kieszeniach firm farmaceutycznych. Powiedziałbym, że wielu z nas nie docenia ćwiczeń i przecenia pigułki. Wielu lekarzy nie ma zbyt dużej wiedzy o skuteczności regularnych ćwiczeń na zdrowie. Nawet, jeśli wiedzą, że ćwiczenia to dobra rzecz, to często zdarza się, że nie wiedzą, jakie konkretne ćwiczenia polecić swoim pacjentom”. 

Autorzy artykułu – z Bond University w Australii- wspominają o tym, że szkoły medyczne nie uczą początkujących lekarzy, jakie rodzaje ćwiczeń mają największe korzyści na stan naszego zdrowia, nie wiedzą jak zlecić pacjentom skuteczny, rutynowy trening. Ponad 60 procent z opublikowanych badań na ten temat pokazuje, że pacjenci nie dostają nawet informacji o tym, że mogą trochę się poruszać zamiast zażywać leki. Pośród pacjentów chorych na serce, aż 60 procent z nich nie posiada opisu odpowiednich zalecanych ćwiczeń. 

Program ćwiczeń zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. Dla osób z zapaleniem stawów biodrowych i kolan poleca się wzmocnić mięśnie przez zakres ćwiczeń, które łagodzą ból i poprawiają funkcjonalność. Na bóle pleców zaleca się program, który trwa od 8 do 12 tygodni i jest nadzorowany przez fizjoterapeutę. Dla każdego stanu chorobowego pacjenta korzyści z ćwiczeń są wyszczególnione w dość jasny i zrozumiały sposób. 

Każdy zestaw ćwiczeń powinien mieć także odpowiedni środki ostrożności. Nic dziwnego, że nie można rozpocząć cyklu ćwiczeń wspomagającego serce, jeśli masz niekontrolowaną niewydolność serca, dławicę piersiową, bóle w klatce piersiowe lub wtedy, kiedy jesteś osobą podatną na zaburzenia prawidłowego rytmu serca. 

Dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów program ćwiczeń powinien być zmodyfikowany, jeśli stawy są w stanie zapalnym. Seniorzy, którzy zaczynają cykl treningów muszą wiedzieć, że są narażone w tym przypadku na ryzyko upadku. Trzeba podjąć także odpowiednie środki ostrożności, jeśli maja oni również choroby serca lub płuc. U osób z bólem pleców może okazać się, że ból chwilowo się nasilił we wczesnych etapach programu ćwiczeń. Ludzie zaczynający treningi z chorobami płuc czy serca muszą mieć świadomość, że trzeba najpierw ustabilizować te choroby. 

Dr Goldman uważa, że „ istnieje duży potencjał dla lekarzy, aby pomóc pacjentom w ten sposób. Pomysł bardzo mi się podoba, wątpię jednak, ze lekarz zrobi nieco więcej niż tylko poinformuje pacjentów o takim rozwiązaniu. Podejrzewam, że lekarz rodzinny skieruje pacjenta do programów rehabilitacyjnych, zamiast polecać konkretne ćwiczenia. Mam nadzieje, ze przychodnie lekarskie zaczną zatrudniać trenerów personalnych, aby uruchamiać swoje programy ćwiczeń”. 

Warto pamiętać o tym, że ćwiczenia i ruch są najpotężniejszym i najsilniejszym lekiem, dostępnym bez recepty. Musisz tylko wiedzieć jak się do tego zabrać. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C